İl Müdürümüz Veysi UZUNKAYA, “Tüketici Hakem Heyetlerinde Görev ve Yetki Kuralları ile Başvuru Usulleri” konulu bilgilendirme toplantısına katıldı.

Bakanlığımız Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün himayelerinde Kocaeli Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen “Tüketici Hakem Heyetlerinde Görev ve Yetki Kuralları ile Başvuru Usulleri” konulu bilgilendirme toplantısı il ve ilçe hakem heyeti raportörleri ve irtibat görevlileri, İl Müdürümüz Veysi UZUNKAYA ve Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Oğuz ŞAHİN’in katılımıyla yapıldı.
 
Toplantıda Tüketici Hakem Heyetleri Raportör ve İrtibat Personellerine Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin temel hükümleri, temel istatistiksel veriler ve başvuru usullerine ilişkin genel bir bilgilendirme yapıldı. Toplantıda söz alan İl Müdürümüz Veysi UZUNKAYA, Tüketici Hakem Heyetlerinin yargının üzerinden önemli bir yük aldığını ve bu doğrultuda hem tüketicilerin hem de firmaların korunmasının çok önemsendiğini belirterek hak, hukuk ve adalet kavramlarının en temel çalışma ilkeleri olarak ön planda tutulmasının önemine değindi.
 
Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Oğuz ŞAHİN yaptığı konuşmada Ticaret Bakanlığı tarafından 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve bu kanunun ikincil mevzuatı ile tüketici hakem heyetlerinin iş ve işleyişi ile ilgili birçok düzenleme getirildiğini ve tüketici uyuşmazlıklarının çözümünde tüketici hakem heyetlerinin bir lokomotif görevi üstlendiğini belirtti.
 
Bilgilendirme toplantısının son bölümünde Tüketici Hakem Heyeti personelleri ile interaktif soru cevap bölümü gerçekleştirilerek teknik, sistemsel ve mevzuatsal konularda karşılaşılan sorunlar hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.